صنایع خلاق در استرالیا – شماره 1

صنایع خلاق
صنایع خلاق در استرالیا

 

اقتصاد خلاق به عنوان حوزه ای اشتغال زا در مقایسه با سایر بخش های اقتصاد، این قابلیت را دارد که استعدادهای انسانی را در فعالیتهایی معنادار، خلاقانه و همچنین با بازدهی بسیار بالاتر همراهی کند.

در مطالب گذشته صنایع خلاق و صنایع فرهنگی در کشورهای کره جنوبی و آلمان را بررسی نمودیم و به تاثیر صنایع خلاق و صنایع فرهنگی در  اقتصاد جهان پرداختیم. در این مطلب قصد داریم به استرالیا به عنوان یکی از پیشگامان این حوزه بپردازیم.

درصد نیروی کار شاغل در صنایع خلاق استرالیا از 3.7 درصد در سال 1986 به 5/5 درصد در آخرین سرشماری رسیده است. خدمات خلاق ، زیر مجموعه ای از اقتصاد خلاق که شامل نرم افزار و محتوای دیجیتالی (از جمله طراحی وب و بازی) و مدیریت و بازاریابی شبکه های اجتماعی است، به اندازه سه برابر کل نرخ نیروی کار استرالیا در حال رشد می باشد.

صنایع خلاق در استرالیا

 

در مجموع 600000 نفر در اقتصاد خلاق استرالیا مشغول به فعالیت هستند، این مشاعل ترکیبی از فعالیت ها در حوزه تولیدات فرهنگی (فیلم و پخش ، موسیقی و هنرهای نمایشی ، نشر و هنرهای تجسمی) همراه با خدمات خلاق (تبلیغات و بازاریابی ، معماری و طراحی. ، نرم افزار خلاق و محتوای دیجیتالی).

این مشاغل همچنین شامل فعالیت گروه گسترده ای از "متخصصان پشتیبان" یا  “support professionals”  است که می توان آن ها را بال های صنایع خلاق نامگذاری کرد.

 

 

صنایع خلاق در استرالیا

 

این مشاغل شامل تکنسین ها ، حسابداران ، وکلا و یا فروشندگان و سایر افراد خلاقی است که ممکن است در خارج از صنایع خلاق نیز فعالیت کنند.

به طور کلی پیش می شود اقتصاد خلاق  استرالیا با یک رشد تقریباً دو برابری به نسبت کل نیروی کار مواجه است و همچنان به احتمال زیاد درآینده به این مسیر ادامه خواهد داد. در استرالیا می توان این موضوع را با صنایعی چون معدن و کشاورزی که طی دهه های گذشته نرخ نزولی اشتغال را به واسطه پیشرفت تجهیزات داشته اند مقایسه کرد.

 

 

با مطالعه و بررسی آمار و می توان مشاهده کرد که بخش هایی از اقتصاد خلاق در استرالیا به صورت جدی دچار تغییر روند  شده است.
 

صنایع خلاق در استرالیا

 

در حالی که خدمات خلاق دیجیتالی به سرعت در حال رشد می باشند، بخش های چون نشر (بیشتر روزنامه ها و مجلات) در حال طی نمودن روندی نزولی هستند. نوازندگان موسیقی ، فعالین هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی، به طور متوسط درآمدی پایین تر از شاخص سطح درآمد استرالیا کسب می کنند و وضعیت نسبی آنها راکد یا رو به زوال است.

 

 از طرف دیگر ، فعالین بخش خدمات خلاق 30 درصد بالاتر از میانگین درامد در استرالیا دستمزد می گیرند. این در حالی است که متخصصان نرم افزار و محتوای دیجیتال بالاترین درآمد کل بخش را کسب می کنند.

به گفته کارشناسان استرالیایی، این کشور به یک سیاست نوآوری نیاز دارد، اما باید این سیاست گذاری گسترده تر از زمینه های     – STEM –  شامل  علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات باشد.

 تحقیقات نشان می دهد پیشتازترین شرکتهای استرالیا STEM را با مهارتهای تجاری، خلاق و ارتباطی کاملاً آمیخته و بر روی مهارت های سواد رسانه ای بسیار گسترده تر از آنچه در تعریف STEM از فناوری وجود دارد، پرداخته اند.

مشاغل خلاق در حال تحول در اقتصاد استرالیا است و دولت باید بر تمرین و آموزش مهارت های فنی و غیر فنی به صورت همزمان توجه نماید تا بتواند از پایداری توسعه صنایع خلاق پشتیبانی نماید.

ترجمه سید مرتضی نقیبی

www.theconversation.com

 

 

آینده روشن صنایع خلاق در مصر!

 

 

نوشته های اخیر​​​​​​​

دسته بندی ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش